Wir sprechen auch Deutsch.

Jak si vybrat správnou sekačku?

Sekačky
1. Velikost trávníku
Základním kritériem je velikost sečené plochy. Malá elektrická sekačka není stavěná na sečení louky a naopak velká sekačka s pojezdem se nemusí hodit na sečení několikametrové předzahrádky před domem. Pro základní orientaci použijte jednoduchý graf nahoře, který Vám udává vhodnost velikosti záběru vzhledem k předpokládané rozloze trávníku.

2. Povaha terénu
Pokud je váš trávník rovinatý, nebude hrát toto hledisko takovou roli. Pokud je ale členitý, s velkým převýšením či nerovnostmi, bude pro Vás snazší pracovat se sekačkou, která má vlastní pojezd a dostatečný výkon. Je možnost zvážit i model s velkými koly, která zlepšují výkon právě v náročnějším terénu.

3. Členitost terénu
Musíte sekat kolem stromů, skalek či jiných překážek? Pokud to velikost trávníku dovolí, vyberte si lehčí modely. U větších ploch zvažte model s předními natáčecími koly. Velmi dobře se manévruje se sekačkou, která má velká zadní kola a přední pohon.

4. Výbava
Věci jako skládací koš, snadno nastavitelná ergonomická řidítka, pohodlné nastavení výšky sečení či regulace rychlosti u modelů s pojezdem Vám mohou zpříjemnit čas, který budete věnovat péči o váš trávník.

5. Mulčování, sběr, výhoz
Existuje několik způsobů, jak naložit se sekanou trávou – mulčování, sběr nebo výhoz. Pokud mulčujete, tráva je několikrát rozsekána až na malé kousíčky a přímo tak slouží jako přírodní zelené hnojivo. Mnoho modelů MTD nabízí možnost sekat dvěmi nebo dokonce všemi třemi způsoby už ve standardu, k některým potom můžete doobjednat vhodné příslušenství. Víceúčelové sekačky poznáte podle loga 2-in-1, 3-in-1 nebo 4-in-1.
SběrBoční výhozZadní výhozMulčování

2v11. výhoz
2. sběr
2v1 volitelně
Příslušenství možno dokoupit
3v11. výhoz
2. sběr
3. mulčování
3v1 volitelně
Příslušenství možno dokoupit
4v11. výhoz
2. sběr
3. mulčování
4. boční výhoz
 

Mulčování

Mulčování šetří čas1. Mulčování šetří čas
Vzhledem k technologii mulčování odpadá stálé vysypávání koše nebo starost s hrabáním posekané trávy.

Mulčování šetří peníze2. Mulčování šetří peníze
Protože mulčovaná hmota slouží zároveň i jako skvělé přírodní hnojivo, ušetříte peníze za drahé chemické doplňky. Navíc brání vypařování vody, takže ušetříte i na závlaze.

Mulčování chrání trávník3. Mulčování chrání trávník
Jemné kousíčky rozsekané trávy jsou vtlačeny mezi stébla a chrání tak trávník před intenzivním slunečním zářením a před vysycháním. Je to skvělý způsob, jak udržet svěže zelenou barvu trávníku po dlouhou dobu.

Abyste využili všechny výhody mulčování, měli byste dát pozor na to, abyste nikdy nesekali více než jednu třetinu výšky trávníku a v hlavní sezóně mulčovali jednou až dvakrát do týdne.

MulčováníZvláštní profil nožů a speciálně tvarované šasi mulčovací sekačky vytváří kolem žacího ústrojí turbulence, které znovu a znovu dopravují posečenou trávu zpět k nožům, kde je rozsekána na malinké kousíčky a následně vtlačena mezi stébla trávy. Posečená tráva tak doslova zmizí před očima.

Poznámka k výkonu motorů: výkony u malých motorů (sekačky, křovinořezy, apd.) se dají měřit obtížně. Různé normy dávají různé výsledky. Výkon malých motorů je v tomto katalogu uveden na základě nové evropské normy ISO. Ta více než max. výkon motoru uváděný v minulosti, zohledňuje výkon motoru při běžných pracovních otáčkách. Výsledná hodnota je potom nižší, ale daleko reálněji vystihuje výkon, který vám stroj odevzdá při práci na vaší zahradě. Tradice firmy MTD Vám dává záruku, že se Vám do rukou vždy dostane stroj osazený motorem špičkových výkonových parametrů.